زبان وادبیات فارسی

بررسی کتب زبان و ادبیات فارسی در دوره متوسطه و پیش دانشگاهی و طرح و بررسی دروس کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی

نام شخصیت ها و جای ها تاریخ بیهقی

این هم نام چند شخصیت که اسم هایشان در درس تارخ بیهقی سال  سوم دبیرستان آمده است : 

آغاجی 

خادم خاص  مسعود غزنوی

 

احمد بن حسن میمندی

وزیر بسیار معروف  امیر محمود و امیر مسعود  غزنوی

وی  دوبار وزیری کرد .  گویند  دیوان ها که به روزگار وزیری  ابوالعباس اسفراینی   از تازی به فارسی  در آورده  بودند  دیگر بار  به تازی باز آورد .

 

ارسلان خان

ابو منصور  محمد  فرزند یوسف  قدر خان  از خانان  ترکستان .

 

اریارق

حاجب سالار هندوستان  در زمان  محمود  غزنوی 

 مسعود  در آغاز پادشاهی  او را بلخ خواست و احمد بن حسن میمندی نیز  که در پایان  روزگار  محمود  در حبس قلعه ی کالنجر بود  اریارق را فریفت  تا به فرمان مسعود  به بلخ رفت  اما پس از چندی  وی را گرفتند  و به قاعه ی غزنین  باز داشتند  و به دست  سرهنگ بو علی کوتوال سپردند  وسپس از آن جا به  غور  نزدیک  بوالحسن  خلف فرستادند  و او اریارق را به زندان کرد . اریارق بعد ها کشته شد .

 

بو سهل زوزنی

خواجه احمد بن حسن   ملقب  به شیخ العمید

از بزرگان  و منشیان  بنام  دوره ی غزنوی  به روزگار  مسعود  چندی متصدی  دیوان عرضشد . سپس به سبب فتنه انگیزی ها  از کار برکنار شد  ومحبوس گردید . چندی بعد آزاد شد  ودر زمره ی  ندیمان  مسعود  در آمد . پس از درگذشت ابو نصر مشکان  صاحب دیوان رسالت  مسعود گشت  و در دوره ی مودود غزنوی  نیز همین  منصب را داشت و چند سالی پیش از 450 ه.ق. در گذشت

 

بوالعلای طبیب

پزشک دربار  محمود و مسعود غزنوی .

 

حسنک

ابو علی حسن فرزند  محمد

از خانواده ی معروف  میکال  واز مردم نشابور   وزیر  محمود غزنوی . وی پس از برکنار شدن احمد حسن میمندی  در سال 415  هجری  به وزیری  رسید وپس از مرگ محمود  در سال 421  امیر محمد را به پادشاهی برداشت . چون مسعود  به روی کار آمد  وی را به سعایت  بو سهل زوزنی  وبه تهمت قرمطی بودن   در پایان صفر 422  در شهر بلخ  به دار آویخت  ونزدیک  هفت سال پیکرش  بر بالای دار  ماند  در حالی که سرش را بریده  وبه بغداد فرستاده بودند . وی ممدوح  فرخی شاعر نیز هست .

 

علی قریب

 یا  علی  خویشاوند

معروف به حاجب بزرگ  از ارکان  و رجال  مهم دوره ی محمود بود   وی پس از در گذشتن  آن پادشاه به سال 421 ه. ق . امیر محمد  پسر کوچک محمود را در غزنین به تخت نشانید  و چون  شنید  که مسعود  برادر بزرگ  او از  اصفهان  و ری  به جانب غزنین  روان  شده است  تا بر تخت بنشیند   حاجب  اعیان  و رجال  را به موافقت  مسعود خواند  و امیر  محمد را خلع کرد  و در قلعه ی کوهتیز از توابع  غزنین  به زندان کرد  ودر هرات به خدمت  مسعود رسید  اما در همان جا اورا  با  برادرش منکیتراک  حاجب گرفتند  و به زندان  فرستادند  ودر زندان در گذشت .


این نام جای ها

 

بُست

شهری نزدیک به محل پیوستن دو رود هیرمند  و ارغنداب  میان هرات  وغزنین  وسیستان .

این شهر به روزگار  غزنویان تا یک قرن رونق بسیار یافت  وسپس به دست علاء الدین  غوری تاراج و کاخ های  آن آتش زده شد . امروز جزء خاک افغانستان است .

 

تاریخ ارسال: دوشنبه 30 آبان‌ماه سال 1384 ساعت 04:11 ب.ظ | نویسنده: غلامرضا عبادی | چاپ مطلب
نظرات (2)
شنبه 1 خرداد‌ماه سال 1389 05:23 ب.ظ
محسن شهرکی
امتیاز: 2 0
لینک نظر
چاکر آقای عبادی
محسن شهرکی هستم خوشحالم دوباره دیدمت فکر نمیکردم در اینترنت دیدمت
دوشنبه 19 فروردین‌ماه سال 1392 01:17 ب.ظ
نگهبان
امتیاز: 3 0
لینک نظر
عالی عالی عالی...خیلی بدردم خورد تشکر
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد